Australian Regional Environmental Accounts Trial

Committees & Working Groups

Note: All organisations and titles correct at time of contribution.

Scientific Standards and Accreditation Committee
The committee provided expert advice to the regional NRM regions, establishes processes and criteria for accreditation of regional environmental accounts and accredits accounts in each region against standards and criteria.

  • Mr Peter Cosier, Wentworth Group of Concerned Scientists, Convenor of Scientific Standards and Accreditation Committee
  • Prof Bruce Thom, Wentworth Group of Concerned Scientists
  • Dr Denis Saunders, Wentworth Group of Concerned Scientists
  • Prof Hugh Possingham, University of Queensland, Wentworth Group of Concerned Scientists
  • Mr Mike Grundy, CSIRO
  • Dr Richard Davis, Wentworth Group of Concerned Scientists
  • Dr Richard Mount, Bureau of Meteorology
  • Dr Richard Thackway, University of Queensland
  • Dr Ronnie Harding, Wentworth Group of Concerned Scientists
  • Dr Terry Hillman, Wentworth Group of Concerned Scientists
  • Dr Tony Smith, CSIRO

Regional Environmental Accounts Steering Committee
This committee assisted in managing implementation of the trial in each of the NRM regions.

  • Max Kitchell, NRM Regions Australia Convenor, Convenor of Steering
    Committee
  • Chris King, Presiding Member, Northern Agricultural Catchments
    Council
  • Danny O’Neill, Executive Officer, NRM Regions Australia
  • Heather Baldock, Presiding Member, Natural Resources Eyre Peninsula
  • John Bethel, Chair, Northern Gulf RMG
  • Royce Bishop, Chair, Reef Catchments

Regional Environmental Accounts Working Group
This working group tested the Accounting for Nature model at the regional scale by constructing regional environmental asset condition accounts.

  • Andrew Baldwin, NRM North
  • Annie Lane, Natural Resources Eyre Peninsula
  • Anthony Greenhalgh, Central West Catchment Management Authority
  • Bronwyn Cameron, Namoi Catchment Management Authority
  • Bruce Brown, Namoi Catchment Management Authority
  • Carolyn Raine, Central West Catchment Management Authority
  • Damian Wells, North Central Catchment Management Authority
  • David Manning, SEQ Catchments
  • Donna Smithyman, Corangamite Catchment Management Authority
  • Emma Jackson, Northern Agricultural Catchments Council
  • Gareth Smith, Corangamite Catchment Management Authority
  • Evelyn Poole, Natural Resources Eyre Peninsula
  • Francesca Andreoni, Namoi Catchment Management Authority
  • Geoff Penten, Queensland Murray Darling Committee
  • George Truman, Namoi Catchment Management Authority
  • James McKee, NRM North
  • James Shaddick, North Central Catchment Management Authority
  • Jen Shearing, Central West Catchment Management Authority
  • Jim McDonald, Namoi Catchment Management Authority
  • Marieke Jansen, Northern Agricultural Catchments Council
  • Nick McCristal, Corangamite Catchment Management Authority
  • Niilo Gobius, Northern Gulf Resource Management Group
  • Noel Ainsworth, SEQ Catchments
  • Pam Green, Southern Rivers Catchment Management Authority
  • Rebecca Kelly, NRM North
  • Roxane Blackley, Queensland Murray Darling Committee
  • Shelley Spriggs, Northern Agricultural Catchments Council
  • Simon Warner, SEQ Catchments
  • Sophie Keen, Natural Resources Eyre Peninsula
  • Tim Hoogwerf, Northern Gulf Resource Management Group
  • Tracey Macdonald, Central West Catchment Management Authority

Technical Environmental Accounting Standards Committee
This committee provided expert advice to the participating NRM regions, developed the regional accounting framework and ensured compatibility with national and international environmental accounting frameworks.

  • Peter Greig, Convenor of Technical Environmental Accounting
    Standards Committee
  • Andre Zerger, Bureau of Meteorology
  • Belinda Allison, Bureau of Meteorology
  • Bill Allen, Australian Bureau of Statistics
  • Jane McDonald, University of Queensland
  • Jessica Hasker Bowman, VIC Department of Environment and Primary
  • Joselito Chua, VIC Department of Environment and Primary Industries
  • Mark Eigenraam, VIC Department of Environment and Primary Industries
  • Mark Lound, Australian Bureau of Statistics
  • Michael Vardon, Australian Bureau of Statistics
  • Neil Byron, Wentworth Group of Concerned Scientists
  • Phil Tickle, CRC for Spatial Information
  • Rob Sturgiss, Department of Industry, Innovation, Climate Change, Science, Research and Tertiary Education
  • Warwick McDonald, Australian Bureau of Meteorology